Instagram
Loading Events
Find Events

Event Views Navigation

Events for August 2018 › Exhibitions

Calendar Month Navigation

MondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturdaySunday
30

Cracow: Leszek Lewandowski, Dorota Nieznalska, Łukasz Surowiec

Gratz: Zofia Gramz

Malmö: Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński

Cracow: Krystian Lupa

Bremen: Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, On Kawara, Andrzej Karmasz, Eustachy Kossakowski, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Edward Krasiński, Zofia Kulik, Natalia LL, Jacek Malczewski, Michał Martychowiec, Agata Michowska, Roman Opałka, Ewa Partum, Małgorzata Potocka, Grupa Sędzia Główny, Krzysztof Wodiczko, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)

New York: Joanna Piotrowska

Venice: Alina Szapocznikow

Paris: Wilhelm Sasnal

Aachen: Alina Szapocznikow

Olomouc: Abstraction.PL – exhibition

Cracow: Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Marek Chlanda, Tomasz Ciecierski, Oskar Dawicki, Stanisław Dróżdż, Pola Dwurnik, Stefan Gierowski, Grzegorz Klaman, Jarosław Kozłowski, Ewa Kulasek, Jadwiga Maziarska, Włodzimierz Pawlak, Józef Robakowski, Jacek Sempoliński, Maria Stangret, Jonasz Stern, Andrzej Szewczyk, Janusz Tarabuła, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Tomasz Tatarczyk, Witold Urbanowicz, Zbigniew Warpechowski

Cracow: Kuba Bąkowski, Krzysztof M. Bednarski, Michał Budny, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Monika Drożyńska, Edward Dwurnik, Władysław Hasior,  Aleksander Janicki, Paweł Kowalewski, Jarosław Kozłowski, Robert Longo, Łódź Kaliska, Marcin Maciejowski, Małgorzata Markiewicz, Jan Matejko, Jarosław Modzelewski, Bartosz Mucha, Włodzimierz Pawlak, Przemysław Pokrycki, Józef Robakowski, Zofia Rydet, Jadwiga Sawicka, Wojciech Wilczyk, Krzysztof Wodiczko, Piotr Wysocki, Włodzimierz Jan Zakrzewski, Jerzy Jurry Zieliński

Paris: Roman Cieślewicz

Łódź: Magdalena Abakanowicz

Alicja Kwade

Rigdefield: Alina Szapocznikow

Bergen: Dorota Jurczak

Jevnake: Wilhelm Sasnal

Riga: Diana Lelonek

Berlin: Joanna Piotrowska

Palermo: Marcin Dudek

Stavanger: Natalia LL, Ewa Partum

Frankfurt: Rafał Milach

Berlin: Stanisław Dróżdż,  Jarosław Kozłowski, Roman Opałka

Gaiole In Chianti: Magdalena Abakanowicz

Arles: Wiktoria Wojciechowska

Berlin: Ewa Juszkiewicz

London: Mirosław Bałka

Warsaw: Sławek ‘Zbiok’ Czajkowski

The Polish Radio Experimental Studio

Baden-Baden: Alina Szapocznikow

Passion For Freedom Art Competition

Olomouc: Marta Antoniak, Tomek Baran, Andrzej Bednarczyk, Kornel Janczy, Bartosz Kokosiński, Adrian Kolerski , Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek, Filip Rybkowski, Michał Sroka, Mateusz Szczypiński, Radek Szlęzak, Katarzyna Szymkiewicz, Michał Zawada

São Paulo: Wojciech Fangor, Oskar Hansen, Jerzy Jarnuszkiewicz, Andrzej Pawłowski, Grupa Prometeusz, Grzegorz Kowalski, Ludmiła Popiel, Jerzy Rosołowicz, Henryk Stażewski, Magdalena Więcek, Ryszard Winiarski

31

Cracow: Leszek Lewandowski, Dorota Nieznalska, Łukasz Surowiec

Gratz: Zofia Gramz

Malmö: Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński

Cracow: Krystian Lupa

Bremen: Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, On Kawara, Andrzej Karmasz, Eustachy Kossakowski, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Edward Krasiński, Zofia Kulik, Natalia LL, Jacek Malczewski, Michał Martychowiec, Agata Michowska, Roman Opałka, Ewa Partum, Małgorzata Potocka, Grupa Sędzia Główny, Krzysztof Wodiczko, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)

New York: Joanna Piotrowska

Venice: Alina Szapocznikow

Paris: Wilhelm Sasnal

Aachen: Alina Szapocznikow

Olomouc: Abstraction.PL – exhibition

Cracow: Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Marek Chlanda, Tomasz Ciecierski, Oskar Dawicki, Stanisław Dróżdż, Pola Dwurnik, Stefan Gierowski, Grzegorz Klaman, Jarosław Kozłowski, Ewa Kulasek, Jadwiga Maziarska, Włodzimierz Pawlak, Józef Robakowski, Jacek Sempoliński, Maria Stangret, Jonasz Stern, Andrzej Szewczyk, Janusz Tarabuła, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Tomasz Tatarczyk, Witold Urbanowicz, Zbigniew Warpechowski

Cracow: Kuba Bąkowski, Krzysztof M. Bednarski, Michał Budny, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Monika Drożyńska, Edward Dwurnik, Władysław Hasior,  Aleksander Janicki, Paweł Kowalewski, Jarosław Kozłowski, Robert Longo, Łódź Kaliska, Marcin Maciejowski, Małgorzata Markiewicz, Jan Matejko, Jarosław Modzelewski, Bartosz Mucha, Włodzimierz Pawlak, Przemysław Pokrycki, Józef Robakowski, Zofia Rydet, Jadwiga Sawicka, Wojciech Wilczyk, Krzysztof Wodiczko, Piotr Wysocki, Włodzimierz Jan Zakrzewski, Jerzy Jurry Zieliński

Paris: Roman Cieślewicz

Łódź: Magdalena Abakanowicz

Alicja Kwade

Rigdefield: Alina Szapocznikow

Bergen: Dorota Jurczak

Jevnake: Wilhelm Sasnal

Riga: Diana Lelonek

Berlin: Joanna Piotrowska

Palermo: Marcin Dudek

Stavanger: Natalia LL, Ewa Partum

Frankfurt: Rafał Milach

Berlin: Stanisław Dróżdż,  Jarosław Kozłowski, Roman Opałka

Gaiole In Chianti: Magdalena Abakanowicz

Arles: Wiktoria Wojciechowska

Berlin: Ewa Juszkiewicz

London: Mirosław Bałka

Warsaw: Sławek ‘Zbiok’ Czajkowski

The Polish Radio Experimental Studio

Baden-Baden: Alina Szapocznikow

Passion For Freedom Art Competition

Olomouc: Marta Antoniak, Tomek Baran, Andrzej Bednarczyk, Kornel Janczy, Bartosz Kokosiński, Adrian Kolerski , Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek, Filip Rybkowski, Michał Sroka, Mateusz Szczypiński, Radek Szlęzak, Katarzyna Szymkiewicz, Michał Zawada

São Paulo: Wojciech Fangor, Oskar Hansen, Jerzy Jarnuszkiewicz, Andrzej Pawłowski, Grupa Prometeusz, Grzegorz Kowalski, Ludmiła Popiel, Jerzy Rosołowicz, Henryk Stażewski, Magdalena Więcek, Ryszard Winiarski

1

Cracow: Leszek Lewandowski, Dorota Nieznalska, Łukasz Surowiec

Gratz: Zofia Gramz

Malmö: Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński

Cracow: Krystian Lupa

Bremen: Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, On Kawara, Andrzej Karmasz, Eustachy Kossakowski, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Edward Krasiński, Zofia Kulik, Natalia LL, Jacek Malczewski, Michał Martychowiec, Agata Michowska, Roman Opałka, Ewa Partum, Małgorzata Potocka, Grupa Sędzia Główny, Krzysztof Wodiczko, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)

New York: Joanna Piotrowska

Venice: Alina Szapocznikow

Paris: Wilhelm Sasnal

Aachen: Alina Szapocznikow

Olomouc: Abstraction.PL – exhibition

Cracow: Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Marek Chlanda, Tomasz Ciecierski, Oskar Dawicki, Stanisław Dróżdż, Pola Dwurnik, Stefan Gierowski, Grzegorz Klaman, Jarosław Kozłowski, Ewa Kulasek, Jadwiga Maziarska, Włodzimierz Pawlak, Józef Robakowski, Jacek Sempoliński, Maria Stangret, Jonasz Stern, Andrzej Szewczyk, Janusz Tarabuła, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Tomasz Tatarczyk, Witold Urbanowicz, Zbigniew Warpechowski

Cracow: Kuba Bąkowski, Krzysztof M. Bednarski, Michał Budny, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Monika Drożyńska, Edward Dwurnik, Władysław Hasior,  Aleksander Janicki, Paweł Kowalewski, Jarosław Kozłowski, Robert Longo, Łódź Kaliska, Marcin Maciejowski, Małgorzata Markiewicz, Jan Matejko, Jarosław Modzelewski, Bartosz Mucha, Włodzimierz Pawlak, Przemysław Pokrycki, Józef Robakowski, Zofia Rydet, Jadwiga Sawicka, Wojciech Wilczyk, Krzysztof Wodiczko, Piotr Wysocki, Włodzimierz Jan Zakrzewski, Jerzy Jurry Zieliński

Paris: Roman Cieślewicz

Łódź: Magdalena Abakanowicz

Alicja Kwade

Rigdefield: Alina Szapocznikow

Bergen: Dorota Jurczak

Jevnake: Wilhelm Sasnal

Riga: Diana Lelonek

Berlin: Joanna Piotrowska

Palermo: Marcin Dudek

Stavanger: Natalia LL, Ewa Partum

Frankfurt: Rafał Milach

Berlin: Stanisław Dróżdż,  Jarosław Kozłowski, Roman Opałka

Gaiole In Chianti: Magdalena Abakanowicz

Arles: Wiktoria Wojciechowska

Berlin: Ewa Juszkiewicz

London: Mirosław Bałka

Warsaw: Sławek ‘Zbiok’ Czajkowski

The Polish Radio Experimental Studio

Baden-Baden: Alina Szapocznikow

Passion For Freedom Art Competition

Olomouc: Marta Antoniak, Tomek Baran, Andrzej Bednarczyk, Kornel Janczy, Bartosz Kokosiński, Adrian Kolerski , Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek, Filip Rybkowski, Michał Sroka, Mateusz Szczypiński, Radek Szlęzak, Katarzyna Szymkiewicz, Michał Zawada

São Paulo: Wojciech Fangor, Oskar Hansen, Jerzy Jarnuszkiewicz, Andrzej Pawłowski, Grupa Prometeusz, Grzegorz Kowalski, Ludmiła Popiel, Jerzy Rosołowicz, Henryk Stażewski, Magdalena Więcek, Ryszard Winiarski

2

Cracow: Leszek Lewandowski, Dorota Nieznalska, Łukasz Surowiec

Gratz: Zofia Gramz

Malmö: Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński

Cracow: Krystian Lupa

Bremen: Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, On Kawara, Andrzej Karmasz, Eustachy Kossakowski, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Edward Krasiński, Zofia Kulik, Natalia LL, Jacek Malczewski, Michał Martychowiec, Agata Michowska, Roman Opałka, Ewa Partum, Małgorzata Potocka, Grupa Sędzia Główny, Krzysztof Wodiczko, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)

New York: Joanna Piotrowska

Venice: Alina Szapocznikow

Paris: Wilhelm Sasnal

Aachen: Alina Szapocznikow

Olomouc: Abstraction.PL – exhibition

Cracow: Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Marek Chlanda, Tomasz Ciecierski, Oskar Dawicki, Stanisław Dróżdż, Pola Dwurnik, Stefan Gierowski, Grzegorz Klaman, Jarosław Kozłowski, Ewa Kulasek, Jadwiga Maziarska, Włodzimierz Pawlak, Józef Robakowski, Jacek Sempoliński, Maria Stangret, Jonasz Stern, Andrzej Szewczyk, Janusz Tarabuła, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Tomasz Tatarczyk, Witold Urbanowicz, Zbigniew Warpechowski

Cracow: Kuba Bąkowski, Krzysztof M. Bednarski, Michał Budny, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Monika Drożyńska, Edward Dwurnik, Władysław Hasior,  Aleksander Janicki, Paweł Kowalewski, Jarosław Kozłowski, Robert Longo, Łódź Kaliska, Marcin Maciejowski, Małgorzata Markiewicz, Jan Matejko, Jarosław Modzelewski, Bartosz Mucha, Włodzimierz Pawlak, Przemysław Pokrycki, Józef Robakowski, Zofia Rydet, Jadwiga Sawicka, Wojciech Wilczyk, Krzysztof Wodiczko, Piotr Wysocki, Włodzimierz Jan Zakrzewski, Jerzy Jurry Zieliński

Paris: Roman Cieślewicz

Łódź: Magdalena Abakanowicz

Alicja Kwade

Rigdefield: Alina Szapocznikow

Bergen: Dorota Jurczak

Jevnake: Wilhelm Sasnal

Riga: Diana Lelonek

Berlin: Joanna Piotrowska

Palermo: Marcin Dudek

Stavanger: Natalia LL, Ewa Partum

Frankfurt: Rafał Milach

Berlin: Stanisław Dróżdż,  Jarosław Kozłowski, Roman Opałka

Gaiole In Chianti: Magdalena Abakanowicz

Arles: Wiktoria Wojciechowska

Berlin: Ewa Juszkiewicz

London: Mirosław Bałka

Warsaw: Sławek ‘Zbiok’ Czajkowski

The Polish Radio Experimental Studio

Baden-Baden: Alina Szapocznikow

Passion For Freedom Art Competition

Olomouc: Marta Antoniak, Tomek Baran, Andrzej Bednarczyk, Kornel Janczy, Bartosz Kokosiński, Adrian Kolerski , Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek, Filip Rybkowski, Michał Sroka, Mateusz Szczypiński, Radek Szlęzak, Katarzyna Szymkiewicz, Michał Zawada

São Paulo: Wojciech Fangor, Oskar Hansen, Jerzy Jarnuszkiewicz, Andrzej Pawłowski, Grupa Prometeusz, Grzegorz Kowalski, Ludmiła Popiel, Jerzy Rosołowicz, Henryk Stażewski, Magdalena Więcek, Ryszard Winiarski

3

Cracow: Leszek Lewandowski, Dorota Nieznalska, Łukasz Surowiec

Gratz: Zofia Gramz

Malmö: Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński

Cracow: Krystian Lupa

Bremen: Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, On Kawara, Andrzej Karmasz, Eustachy Kossakowski, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Edward Krasiński, Zofia Kulik, Natalia LL, Jacek Malczewski, Michał Martychowiec, Agata Michowska, Roman Opałka, Ewa Partum, Małgorzata Potocka, Grupa Sędzia Główny, Krzysztof Wodiczko, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)

New York: Joanna Piotrowska

Venice: Alina Szapocznikow

Paris: Wilhelm Sasnal

Aachen: Alina Szapocznikow

Olomouc: Abstraction.PL – exhibition

Cracow: Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Marek Chlanda, Tomasz Ciecierski, Oskar Dawicki, Stanisław Dróżdż, Pola Dwurnik, Stefan Gierowski, Grzegorz Klaman, Jarosław Kozłowski, Ewa Kulasek, Jadwiga Maziarska, Włodzimierz Pawlak, Józef Robakowski, Jacek Sempoliński, Maria Stangret, Jonasz Stern, Andrzej Szewczyk, Janusz Tarabuła, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Tomasz Tatarczyk, Witold Urbanowicz, Zbigniew Warpechowski

Cracow: Kuba Bąkowski, Krzysztof M. Bednarski, Michał Budny, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Monika Drożyńska, Edward Dwurnik, Władysław Hasior,  Aleksander Janicki, Paweł Kowalewski, Jarosław Kozłowski, Robert Longo, Łódź Kaliska, Marcin Maciejowski, Małgorzata Markiewicz, Jan Matejko, Jarosław Modzelewski, Bartosz Mucha, Włodzimierz Pawlak, Przemysław Pokrycki, Józef Robakowski, Zofia Rydet, Jadwiga Sawicka, Wojciech Wilczyk, Krzysztof Wodiczko, Piotr Wysocki, Włodzimierz Jan Zakrzewski, Jerzy Jurry Zieliński

Paris: Roman Cieślewicz

Łódź: Magdalena Abakanowicz

Alicja Kwade

Rigdefield: Alina Szapocznikow

Bergen: Dorota Jurczak

Jevnake: Wilhelm Sasnal

Riga: Diana Lelonek

Berlin: Joanna Piotrowska

Palermo: Marcin Dudek

Stavanger: Natalia LL, Ewa Partum

Frankfurt: Rafał Milach

Berlin: Stanisław Dróżdż,  Jarosław Kozłowski, Roman Opałka

Gaiole In Chianti: Magdalena Abakanowicz

Arles: Wiktoria Wojciechowska

Berlin: Ewa Juszkiewicz

London: Mirosław Bałka

Warsaw: Sławek ‘Zbiok’ Czajkowski

The Polish Radio Experimental Studio

Baden-Baden: Alina Szapocznikow

Passion For Freedom Art Competition

Olomouc: Marta Antoniak, Tomek Baran, Andrzej Bednarczyk, Kornel Janczy, Bartosz Kokosiński, Adrian Kolerski , Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek, Filip Rybkowski, Michał Sroka, Mateusz Szczypiński, Radek Szlęzak, Katarzyna Szymkiewicz, Michał Zawada

São Paulo: Wojciech Fangor, Oskar Hansen, Jerzy Jarnuszkiewicz, Andrzej Pawłowski, Grupa Prometeusz, Grzegorz Kowalski, Ludmiła Popiel, Jerzy Rosołowicz, Henryk Stażewski, Magdalena Więcek, Ryszard Winiarski

London: Pola Dwurnik

4

Cracow: Leszek Lewandowski, Dorota Nieznalska, Łukasz Surowiec

Gratz: Zofia Gramz

Malmö: Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński

Cracow: Krystian Lupa

Bremen: Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, On Kawara, Andrzej Karmasz, Eustachy Kossakowski, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Edward Krasiński, Zofia Kulik, Natalia LL, Jacek Malczewski, Michał Martychowiec, Agata Michowska, Roman Opałka, Ewa Partum, Małgorzata Potocka, Grupa Sędzia Główny, Krzysztof Wodiczko, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)

New York: Joanna Piotrowska

Venice: Alina Szapocznikow

Paris: Wilhelm Sasnal

Aachen: Alina Szapocznikow

Olomouc: Abstraction.PL – exhibition

Cracow: Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Marek Chlanda, Tomasz Ciecierski, Oskar Dawicki, Stanisław Dróżdż, Pola Dwurnik, Stefan Gierowski, Grzegorz Klaman, Jarosław Kozłowski, Ewa Kulasek, Jadwiga Maziarska, Włodzimierz Pawlak, Józef Robakowski, Jacek Sempoliński, Maria Stangret, Jonasz Stern, Andrzej Szewczyk, Janusz Tarabuła, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Tomasz Tatarczyk, Witold Urbanowicz, Zbigniew Warpechowski

Cracow: Kuba Bąkowski, Krzysztof M. Bednarski, Michał Budny, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Monika Drożyńska, Edward Dwurnik, Władysław Hasior,  Aleksander Janicki, Paweł Kowalewski, Jarosław Kozłowski, Robert Longo, Łódź Kaliska, Marcin Maciejowski, Małgorzata Markiewicz, Jan Matejko, Jarosław Modzelewski, Bartosz Mucha, Włodzimierz Pawlak, Przemysław Pokrycki, Józef Robakowski, Zofia Rydet, Jadwiga Sawicka, Wojciech Wilczyk, Krzysztof Wodiczko, Piotr Wysocki, Włodzimierz Jan Zakrzewski, Jerzy Jurry Zieliński

Paris: Roman Cieślewicz

Łódź: Magdalena Abakanowicz

Alicja Kwade

Rigdefield: Alina Szapocznikow

Bergen: Dorota Jurczak

Jevnake: Wilhelm Sasnal

Riga: Diana Lelonek

Berlin: Joanna Piotrowska

Palermo: Marcin Dudek

Stavanger: Natalia LL, Ewa Partum

Frankfurt: Rafał Milach

Berlin: Stanisław Dróżdż,  Jarosław Kozłowski, Roman Opałka

Gaiole In Chianti: Magdalena Abakanowicz

Arles: Wiktoria Wojciechowska

Berlin: Ewa Juszkiewicz

London: Mirosław Bałka

Warsaw: Sławek ‘Zbiok’ Czajkowski

The Polish Radio Experimental Studio

Baden-Baden: Alina Szapocznikow

Passion For Freedom Art Competition

Olomouc: Marta Antoniak, Tomek Baran, Andrzej Bednarczyk, Kornel Janczy, Bartosz Kokosiński, Adrian Kolerski , Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek, Filip Rybkowski, Michał Sroka, Mateusz Szczypiński, Radek Szlęzak, Katarzyna Szymkiewicz, Michał Zawada

São Paulo: Wojciech Fangor, Oskar Hansen, Jerzy Jarnuszkiewicz, Andrzej Pawłowski, Grupa Prometeusz, Grzegorz Kowalski, Ludmiła Popiel, Jerzy Rosołowicz, Henryk Stażewski, Magdalena Więcek, Ryszard Winiarski

London: Pola Dwurnik

5

Cracow: Leszek Lewandowski, Dorota Nieznalska, Łukasz Surowiec

Gratz: Zofia Gramz

Malmö: Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński

Cracow: Krystian Lupa

Bremen: Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, On Kawara, Andrzej Karmasz, Eustachy Kossakowski, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Edward Krasiński, Zofia Kulik, Natalia LL, Jacek Malczewski, Michał Martychowiec, Agata Michowska, Roman Opałka, Ewa Partum, Małgorzata Potocka, Grupa Sędzia Główny, Krzysztof Wodiczko, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)

New York: Joanna Piotrowska

Venice: Alina Szapocznikow

Paris: Wilhelm Sasnal

Aachen: Alina Szapocznikow

Olomouc: Abstraction.PL – exhibition

Cracow: Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Marek Chlanda, Tomasz Ciecierski, Oskar Dawicki, Stanisław Dróżdż, Pola Dwurnik, Stefan Gierowski, Grzegorz Klaman, Jarosław Kozłowski, Ewa Kulasek, Jadwiga Maziarska, Włodzimierz Pawlak, Józef Robakowski, Jacek Sempoliński, Maria Stangret, Jonasz Stern, Andrzej Szewczyk, Janusz Tarabuła, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Tomasz Tatarczyk, Witold Urbanowicz, Zbigniew Warpechowski

Cracow: Kuba Bąkowski, Krzysztof M. Bednarski, Michał Budny, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Monika Drożyńska, Edward Dwurnik, Władysław Hasior,  Aleksander Janicki, Paweł Kowalewski, Jarosław Kozłowski, Robert Longo, Łódź Kaliska, Marcin Maciejowski, Małgorzata Markiewicz, Jan Matejko, Jarosław Modzelewski, Bartosz Mucha, Włodzimierz Pawlak, Przemysław Pokrycki, Józef Robakowski, Zofia Rydet, Jadwiga Sawicka, Wojciech Wilczyk, Krzysztof Wodiczko, Piotr Wysocki, Włodzimierz Jan Zakrzewski, Jerzy Jurry Zieliński

Paris: Roman Cieślewicz

Łódź: Magdalena Abakanowicz

Alicja Kwade

Rigdefield: Alina Szapocznikow

Bergen: Dorota Jurczak

Jevnake: Wilhelm Sasnal

Riga: Diana Lelonek

Berlin: Joanna Piotrowska

Palermo: Marcin Dudek

Stavanger: Natalia LL, Ewa Partum

Frankfurt: Rafał Milach

Berlin: Stanisław Dróżdż,  Jarosław Kozłowski, Roman Opałka

Gaiole In Chianti: Magdalena Abakanowicz

Arles: Wiktoria Wojciechowska

London: Mirosław Bałka

Warsaw: Sławek ‘Zbiok’ Czajkowski

The Polish Radio Experimental Studio

Baden-Baden: Alina Szapocznikow

Passion For Freedom Art Competition

Olomouc: Marta Antoniak, Tomek Baran, Andrzej Bednarczyk, Kornel Janczy, Bartosz Kokosiński, Adrian Kolerski , Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek, Filip Rybkowski, Michał Sroka, Mateusz Szczypiński, Radek Szlęzak, Katarzyna Szymkiewicz, Michał Zawada

São Paulo: Wojciech Fangor, Oskar Hansen, Jerzy Jarnuszkiewicz, Andrzej Pawłowski, Grupa Prometeusz, Grzegorz Kowalski, Ludmiła Popiel, Jerzy Rosołowicz, Henryk Stażewski, Magdalena Więcek, Ryszard Winiarski

London: Pola Dwurnik

Gdańsk: X International Exhibition of the Esteemed Graduates of Academies of Fine Arts

6

Cracow: Leszek Lewandowski, Dorota Nieznalska, Łukasz Surowiec

Gratz: Zofia Gramz

Malmö: Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński

Cracow: Krystian Lupa

Bremen: Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, On Kawara, Andrzej Karmasz, Eustachy Kossakowski, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Edward Krasiński, Zofia Kulik, Natalia LL, Jacek Malczewski, Michał Martychowiec, Agata Michowska, Roman Opałka, Ewa Partum, Małgorzata Potocka, Grupa Sędzia Główny, Krzysztof Wodiczko, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)

New York: Joanna Piotrowska

Venice: Alina Szapocznikow

Paris: Wilhelm Sasnal

Aachen: Alina Szapocznikow

Olomouc: Abstraction.PL – exhibition

Cracow: Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Marek Chlanda, Tomasz Ciecierski, Oskar Dawicki, Stanisław Dróżdż, Pola Dwurnik, Stefan Gierowski, Grzegorz Klaman, Jarosław Kozłowski, Ewa Kulasek, Jadwiga Maziarska, Włodzimierz Pawlak, Józef Robakowski, Jacek Sempoliński, Maria Stangret, Jonasz Stern, Andrzej Szewczyk, Janusz Tarabuła, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Tomasz Tatarczyk, Witold Urbanowicz, Zbigniew Warpechowski

Cracow: Kuba Bąkowski, Krzysztof M. Bednarski, Michał Budny, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Monika Drożyńska, Edward Dwurnik, Władysław Hasior,  Aleksander Janicki, Paweł Kowalewski, Jarosław Kozłowski, Robert Longo, Łódź Kaliska, Marcin Maciejowski, Małgorzata Markiewicz, Jan Matejko, Jarosław Modzelewski, Bartosz Mucha, Włodzimierz Pawlak, Przemysław Pokrycki, Józef Robakowski, Zofia Rydet, Jadwiga Sawicka, Wojciech Wilczyk, Krzysztof Wodiczko, Piotr Wysocki, Włodzimierz Jan Zakrzewski, Jerzy Jurry Zieliński

Paris: Roman Cieślewicz

Łódź: Magdalena Abakanowicz

Alicja Kwade

Rigdefield: Alina Szapocznikow

Bergen: Dorota Jurczak

Jevnake: Wilhelm Sasnal

Riga: Diana Lelonek

Berlin: Joanna Piotrowska

Palermo: Marcin Dudek

Stavanger: Natalia LL, Ewa Partum

Frankfurt: Rafał Milach

Berlin: Stanisław Dróżdż,  Jarosław Kozłowski, Roman Opałka

Gaiole In Chianti: Magdalena Abakanowicz

Arles: Wiktoria Wojciechowska

London: Mirosław Bałka

Warsaw: Sławek ‘Zbiok’ Czajkowski

The Polish Radio Experimental Studio

Baden-Baden: Alina Szapocznikow

Passion For Freedom Art Competition

Olomouc: Marta Antoniak, Tomek Baran, Andrzej Bednarczyk, Kornel Janczy, Bartosz Kokosiński, Adrian Kolerski , Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek, Filip Rybkowski, Michał Sroka, Mateusz Szczypiński, Radek Szlęzak, Katarzyna Szymkiewicz, Michał Zawada

São Paulo: Wojciech Fangor, Oskar Hansen, Jerzy Jarnuszkiewicz, Andrzej Pawłowski, Grupa Prometeusz, Grzegorz Kowalski, Ludmiła Popiel, Jerzy Rosołowicz, Henryk Stażewski, Magdalena Więcek, Ryszard Winiarski

London: Pola Dwurnik

Gdańsk: X International Exhibition of the Esteemed Graduates of Academies of Fine Arts

7

Cracow: Leszek Lewandowski, Dorota Nieznalska, Łukasz Surowiec

Gratz: Zofia Gramz

Malmö: Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński

Cracow: Krystian Lupa

Bremen: Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, On Kawara, Andrzej Karmasz, Eustachy Kossakowski, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Edward Krasiński, Zofia Kulik, Natalia LL, Jacek Malczewski, Michał Martychowiec, Agata Michowska, Roman Opałka, Ewa Partum, Małgorzata Potocka, Grupa Sędzia Główny, Krzysztof Wodiczko, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)

New York: Joanna Piotrowska

Venice: Alina Szapocznikow

Paris: Wilhelm Sasnal

Aachen: Alina Szapocznikow

Olomouc: Abstraction.PL – exhibition

Cracow: Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Marek Chlanda, Tomasz Ciecierski, Oskar Dawicki, Stanisław Dróżdż, Pola Dwurnik, Stefan Gierowski, Grzegorz Klaman, Jarosław Kozłowski, Ewa Kulasek, Jadwiga Maziarska, Włodzimierz Pawlak, Józef Robakowski, Jacek Sempoliński, Maria Stangret, Jonasz Stern, Andrzej Szewczyk, Janusz Tarabuła, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Tomasz Tatarczyk, Witold Urbanowicz, Zbigniew Warpechowski

Cracow: Kuba Bąkowski, Krzysztof M. Bednarski, Michał Budny, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Monika Drożyńska, Edward Dwurnik, Władysław Hasior,  Aleksander Janicki, Paweł Kowalewski, Jarosław Kozłowski, Robert Longo, Łódź Kaliska, Marcin Maciejowski, Małgorzata Markiewicz, Jan Matejko, Jarosław Modzelewski, Bartosz Mucha, Włodzimierz Pawlak, Przemysław Pokrycki, Józef Robakowski, Zofia Rydet, Jadwiga Sawicka, Wojciech Wilczyk, Krzysztof Wodiczko, Piotr Wysocki, Włodzimierz Jan Zakrzewski, Jerzy Jurry Zieliński

Paris: Roman Cieślewicz

Łódź: Magdalena Abakanowicz

Alicja Kwade

Rigdefield: Alina Szapocznikow

Bergen: Dorota Jurczak

Jevnake: Wilhelm Sasnal

Riga: Diana Lelonek

Berlin: Joanna Piotrowska

Palermo: Marcin Dudek

Stavanger: Natalia LL, Ewa Partum

Frankfurt: Rafał Milach

Berlin: Stanisław Dróżdż,  Jarosław Kozłowski, Roman Opałka

Gaiole In Chianti: Magdalena Abakanowicz

Arles: Wiktoria Wojciechowska

London: Mirosław Bałka

Warsaw: Sławek ‘Zbiok’ Czajkowski

The Polish Radio Experimental Studio

Baden-Baden: Alina Szapocznikow

Passion For Freedom Art Competition

Olomouc: Marta Antoniak, Tomek Baran, Andrzej Bednarczyk, Kornel Janczy, Bartosz Kokosiński, Adrian Kolerski , Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek, Filip Rybkowski, Michał Sroka, Mateusz Szczypiński, Radek Szlęzak, Katarzyna Szymkiewicz, Michał Zawada

São Paulo: Wojciech Fangor, Oskar Hansen, Jerzy Jarnuszkiewicz, Andrzej Pawłowski, Grupa Prometeusz, Grzegorz Kowalski, Ludmiła Popiel, Jerzy Rosołowicz, Henryk Stażewski, Magdalena Więcek, Ryszard Winiarski

London: Pola Dwurnik

Gdańsk: X International Exhibition of the Esteemed Graduates of Academies of Fine Arts

8

Cracow: Leszek Lewandowski, Dorota Nieznalska, Łukasz Surowiec

Gratz: Zofia Gramz

Malmö: Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński

Cracow: Krystian Lupa

Bremen: Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, On Kawara, Andrzej Karmasz, Eustachy Kossakowski, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Edward Krasiński, Zofia Kulik, Natalia LL, Jacek Malczewski, Michał Martychowiec, Agata Michowska, Roman Opałka, Ewa Partum, Małgorzata Potocka, Grupa Sędzia Główny, Krzysztof Wodiczko, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)

New York: Joanna Piotrowska

Venice: Alina Szapocznikow

Paris: Wilhelm Sasnal

Aachen: Alina Szapocznikow

Olomouc: Abstraction.PL – exhibition

Cracow: Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Marek Chlanda, Tomasz Ciecierski, Oskar Dawicki, Stanisław Dróżdż, Pola Dwurnik, Stefan Gierowski, Grzegorz Klaman, Jarosław Kozłowski, Ewa Kulasek, Jadwiga Maziarska, Włodzimierz Pawlak, Józef Robakowski, Jacek Sempoliński, Maria Stangret, Jonasz Stern, Andrzej Szewczyk, Janusz Tarabuła, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Tomasz Tatarczyk, Witold Urbanowicz, Zbigniew Warpechowski

Cracow: Kuba Bąkowski, Krzysztof M. Bednarski, Michał Budny, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Monika Drożyńska, Edward Dwurnik, Władysław Hasior,  Aleksander Janicki, Paweł Kowalewski, Jarosław Kozłowski, Robert Longo, Łódź Kaliska, Marcin Maciejowski, Małgorzata Markiewicz, Jan Matejko, Jarosław Modzelewski, Bartosz Mucha, Włodzimierz Pawlak, Przemysław Pokrycki, Józef Robakowski, Zofia Rydet, Jadwiga Sawicka, Wojciech Wilczyk, Krzysztof Wodiczko, Piotr Wysocki, Włodzimierz Jan Zakrzewski, Jerzy Jurry Zieliński

Paris: Roman Cieślewicz

Łódź: Magdalena Abakanowicz

Alicja Kwade

Rigdefield: Alina Szapocznikow

Bergen: Dorota Jurczak

Jevnake: Wilhelm Sasnal

Riga: Diana Lelonek

Berlin: Joanna Piotrowska

Palermo: Marcin Dudek

Stavanger: Natalia LL, Ewa Partum

Frankfurt: Rafał Milach

Berlin: Stanisław Dróżdż,  Jarosław Kozłowski, Roman Opałka

Gaiole In Chianti: Magdalena Abakanowicz

Arles: Wiktoria Wojciechowska

London: Mirosław Bałka

Warsaw: Sławek ‘Zbiok’ Czajkowski

The Polish Radio Experimental Studio

Baden-Baden: Alina Szapocznikow

Passion For Freedom Art Competition

Olomouc: Marta Antoniak, Tomek Baran, Andrzej Bednarczyk, Kornel Janczy, Bartosz Kokosiński, Adrian Kolerski , Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek, Filip Rybkowski, Michał Sroka, Mateusz Szczypiński, Radek Szlęzak, Katarzyna Szymkiewicz, Michał Zawada

São Paulo: Wojciech Fangor, Oskar Hansen, Jerzy Jarnuszkiewicz, Andrzej Pawłowski, Grupa Prometeusz, Grzegorz Kowalski, Ludmiła Popiel, Jerzy Rosołowicz, Henryk Stażewski, Magdalena Więcek, Ryszard Winiarski

London: Pola Dwurnik

Gdańsk: X International Exhibition of the Esteemed Graduates of Academies of Fine Arts

9

Cracow: Leszek Lewandowski, Dorota Nieznalska, Łukasz Surowiec

Gratz: Zofia Gramz

Malmö: Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński

Cracow: Krystian Lupa

Bremen: Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, On Kawara, Andrzej Karmasz, Eustachy Kossakowski, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Edward Krasiński, Zofia Kulik, Natalia LL, Jacek Malczewski, Michał Martychowiec, Agata Michowska, Roman Opałka, Ewa Partum, Małgorzata Potocka, Grupa Sędzia Główny, Krzysztof Wodiczko, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)

New York: Joanna Piotrowska

Venice: Alina Szapocznikow

Paris: Wilhelm Sasnal

Aachen: Alina Szapocznikow

Olomouc: Abstraction.PL – exhibition

Cracow: Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Marek Chlanda, Tomasz Ciecierski, Oskar Dawicki, Stanisław Dróżdż, Pola Dwurnik, Stefan Gierowski, Grzegorz Klaman, Jarosław Kozłowski, Ewa Kulasek, Jadwiga Maziarska, Włodzimierz Pawlak, Józef Robakowski, Jacek Sempoliński, Maria Stangret, Jonasz Stern, Andrzej Szewczyk, Janusz Tarabuła, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Tomasz Tatarczyk, Witold Urbanowicz, Zbigniew Warpechowski

Cracow: Kuba Bąkowski, Krzysztof M. Bednarski, Michał Budny, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Monika Drożyńska, Edward Dwurnik, Władysław Hasior,  Aleksander Janicki, Paweł Kowalewski, Jarosław Kozłowski, Robert Longo, Łódź Kaliska, Marcin Maciejowski, Małgorzata Markiewicz, Jan Matejko, Jarosław Modzelewski, Bartosz Mucha, Włodzimierz Pawlak, Przemysław Pokrycki, Józef Robakowski, Zofia Rydet, Jadwiga Sawicka, Wojciech Wilczyk, Krzysztof Wodiczko, Piotr Wysocki, Włodzimierz Jan Zakrzewski, Jerzy Jurry Zieliński

Paris: Roman Cieślewicz

Łódź: Magdalena Abakanowicz

Alicja Kwade

Rigdefield: Alina Szapocznikow

Bergen: Dorota Jurczak

Jevnake: Wilhelm Sasnal

Riga: Diana Lelonek

Berlin: Joanna Piotrowska

Palermo: Marcin Dudek

Stavanger: Natalia LL, Ewa Partum

Frankfurt: Rafał Milach

Berlin: Stanisław Dróżdż,  Jarosław Kozłowski, Roman Opałka

Gaiole In Chianti: Magdalena Abakanowicz

Arles: Wiktoria Wojciechowska

London: Mirosław Bałka

Warsaw: Sławek ‘Zbiok’ Czajkowski

The Polish Radio Experimental Studio

Baden-Baden: Alina Szapocznikow

Passion For Freedom Art Competition

Olomouc: Marta Antoniak, Tomek Baran, Andrzej Bednarczyk, Kornel Janczy, Bartosz Kokosiński, Adrian Kolerski , Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek, Filip Rybkowski, Michał Sroka, Mateusz Szczypiński, Radek Szlęzak, Katarzyna Szymkiewicz, Michał Zawada

São Paulo: Wojciech Fangor, Oskar Hansen, Jerzy Jarnuszkiewicz, Andrzej Pawłowski, Grupa Prometeusz, Grzegorz Kowalski, Ludmiła Popiel, Jerzy Rosołowicz, Henryk Stażewski, Magdalena Więcek, Ryszard Winiarski

London: Pola Dwurnik

Gdańsk: X International Exhibition of the Esteemed Graduates of Academies of Fine Arts

10

Cracow: Leszek Lewandowski, Dorota Nieznalska, Łukasz Surowiec

Gratz: Zofia Gramz

Malmö: Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński

Cracow: Krystian Lupa

Bremen: Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, On Kawara, Andrzej Karmasz, Eustachy Kossakowski, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Edward Krasiński, Zofia Kulik, Natalia LL, Jacek Malczewski, Michał Martychowiec, Agata Michowska, Roman Opałka, Ewa Partum, Małgorzata Potocka, Grupa Sędzia Główny, Krzysztof Wodiczko, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)

New York: Joanna Piotrowska

Venice: Alina Szapocznikow

Paris: Wilhelm Sasnal

Aachen: Alina Szapocznikow

Olomouc: Abstraction.PL – exhibition

Cracow: Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Marek Chlanda, Tomasz Ciecierski, Oskar Dawicki, Stanisław Dróżdż, Pola Dwurnik, Stefan Gierowski, Grzegorz Klaman, Jarosław Kozłowski, Ewa Kulasek, Jadwiga Maziarska, Włodzimierz Pawlak, Józef Robakowski, Jacek Sempoliński, Maria Stangret, Jonasz Stern, Andrzej Szewczyk, Janusz Tarabuła, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Tomasz Tatarczyk, Witold Urbanowicz, Zbigniew Warpechowski

Cracow: Kuba Bąkowski, Krzysztof M. Bednarski, Michał Budny, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Monika Drożyńska, Edward Dwurnik, Władysław Hasior,  Aleksander Janicki, Paweł Kowalewski, Jarosław Kozłowski, Robert Longo, Łódź Kaliska, Marcin Maciejowski, Małgorzata Markiewicz, Jan Matejko, Jarosław Modzelewski, Bartosz Mucha, Włodzimierz Pawlak, Przemysław Pokrycki, Józef Robakowski, Zofia Rydet, Jadwiga Sawicka, Wojciech Wilczyk, Krzysztof Wodiczko, Piotr Wysocki, Włodzimierz Jan Zakrzewski, Jerzy Jurry Zieliński

Paris: Roman Cieślewicz

Łódź: Magdalena Abakanowicz

Alicja Kwade

Rigdefield: Alina Szapocznikow

Bergen: Dorota Jurczak

Jevnake: Wilhelm Sasnal

Riga: Diana Lelonek

Berlin: Joanna Piotrowska

Palermo: Marcin Dudek

Stavanger: Natalia LL, Ewa Partum

Frankfurt: Rafał Milach

Berlin: Stanisław Dróżdż,  Jarosław Kozłowski, Roman Opałka

Gaiole In Chianti: Magdalena Abakanowicz

Arles: Wiktoria Wojciechowska

London: Mirosław Bałka

Warsaw: Sławek ‘Zbiok’ Czajkowski

The Polish Radio Experimental Studio

Baden-Baden: Alina Szapocznikow

Passion For Freedom Art Competition

Olomouc: Marta Antoniak, Tomek Baran, Andrzej Bednarczyk, Kornel Janczy, Bartosz Kokosiński, Adrian Kolerski , Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek, Filip Rybkowski, Michał Sroka, Mateusz Szczypiński, Radek Szlęzak, Katarzyna Szymkiewicz, Michał Zawada

São Paulo: Wojciech Fangor, Oskar Hansen, Jerzy Jarnuszkiewicz, Andrzej Pawłowski, Grupa Prometeusz, Grzegorz Kowalski, Ludmiła Popiel, Jerzy Rosołowicz, Henryk Stażewski, Magdalena Więcek, Ryszard Winiarski

London: Pola Dwurnik

Gdańsk: X International Exhibition of the Esteemed Graduates of Academies of Fine Arts

11

Cracow: Leszek Lewandowski, Dorota Nieznalska, Łukasz Surowiec

Gratz: Zofia Gramz

Malmö: Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński